INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Gronostaj (Wyssota) z Businy  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gronostaj (Wyssota) z Businy (XIV/XV w.), rządca królewski. Pochodził z rodu Grzymalitów, rodzina jego pisała się z Businy n. Nerem, ziemia sieradzka. G. był w r. 1403 podrzędczym, a od r. 1405 rządcą królewskim dóbr wiślickich i korczyńskich; od t. r. miał godność starosty sądeckiego; na tym stanowisku występuje w źródłach jeszcze w r. 1412. Od r. 1411 otrzymał beneficjum kościelne – kantorię sandomierską. Bracia G-a, Świętosław i Mroczko, byli również zatrudnieni w zarządzie majątkami królewskimi. Świętosław, zwany Litwos, ok. r. 1393 pokojowiec królewski (cubicularius), był w l. 1406–17 generalnym wielkorządcą krakowskim; pisał się z Kazanowa i dał początek znanej później magnackiej rodzinie Kazanowskich. Mroczko wymieniany jest w l. 1412–3 jako podrzędczy krakowski.

 

Boniecki; Federowicz, Dostojnicy i urzędnicy; Karwasińska J., Rachunki z prac… w Nowym m. Korczynie, „Kwart. Hist. Kult. Mater.” 1956 z dod. s. 423; Rachunki dworu króla Władysława Jagiełły, Wyd. F. Piekosiński, Kr. 1896, Mon. M. Ae. Hist., XV.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.